^Powrót na górę strony

Gmina Bobrowniki

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

W minioną sobotę mieszkańcy Gminy Bobrowniki i Goście licznie uczestniczyli w Gminno-Parafialnych Dożynkach Bobrowniki 2017. Po mszy św. dziękczynnej za plony barwny korowód z pocztami sztandarowymi i wieńcami przemaszerował na boisko pod ruinami zamku. Tu najmłodsi korzystali z uciech wesołego miasteczka, sportowcy i przyrodnicy rywalizowali o trofea, smakosze wychwalali potrawy kół kobiet, a wszystkim podziwiającym wspaniałe wieńce dożynkowe przygrywały Zespoły, w tym znana w całej Polsce gwiazda wieczoru - Zespół "Kordian". Efektowny pokaz sztucznych ogni rozświetlił ruiny gotyckiego zamku.

Mszą św. sprawowaną przez ks. Zdzisława Pawłowskiego w kościele parafialnym p.w. św. Anny w Bobrownikach rozpoczęto Gminno-Parafialne Dożynki Bobrowniki 2017.

Gośćmi wydarzenia byli samorządowcy, którym przewodziła Aneta Jędrzejewska z Zarządu Województwa i Starosta Lipnowski Krzysztof Baranowski. Obecny był Przewodniczący Rady Powiatu Lipnowskiego Rafał Wiśniewski oraz wójtowie z zaprzyjaźnionych gmin i przedsiębiorcy.

Na okoliczność dożynek wszystkie instytucje i organizacje społeczne z Bobrownik wystawiły poczty sztandarowe: OSP, Koło Pszczelarskie, Gimnazjum, Szkoła Podstawowa, Koło Łowieckie. Nie zabrakło pocztu sztandarowego druhów z OSP Lisek (gm.Fabianki), którzy są bobrownickimi parafianami.

Po przybyciu na plac dożynkowy orkiestra OSP Bobrowniki odegrała Hymn Polski, a ze słowami powitania zwrócił się do zgromadzonych mieszkańców i gości Gospodarz Gminy, Wójt Jarosław Jacek Poliwko. Starostwie Dożynek – Jarosław Bojarski z Bobrownickiego Pola i Agnieszka Krazińska z Windugi przekazali bochny chleba wypieczonego z tegorocznych zbiorów.

Nie mogło zabraknąć wieńców dożynkowych, z którymi zaprezentowały się delegacje sołectw Białe Błota, Bobrownickie Pole, Bobrowniki, Brzustowa, Polichnowo, Rachcin, Stare Rybitwy, Stary Bógpomóż. W tegorocznym konkursie wieńców komisja najwyżej oceniła sołectwa: Rachcin (I miejsce), Białe Błota (II miejsce) i Bobrownickie Pole (III miejsce). W konkursie na najpiękniejszy wieniec publiczności mieszkańcy Bobrownik postawili na wieniec swojego sołectwa.

Największym zainteresowaniem w pierwszym etapie dożynek cieszyło się stoisko kół kobiet z Bobrownik, Polichnowa, Rachcina i Starego Bógpomoża. Tam można było skosztować potraw i przekąsek przyrządzonych zgodnie z przepisami podawanymi z pokolenia na pokolenie, z produktów ekologicznych.

Drużyny sportowe rozegrały turniej siatkarski. Nie zabrakło konkursów, w których nagrody zdobywali dorośli oraz dzieci i młodzież. Pod kierunkiem majora Stanisława Dykowskiego z WKU Włocławek zorganizowany został turniej strzelecki, którego scenerią było przedmurze ruin zamku. 

Za wzorowe prowadzenie gospodarstw doceniono rolników z Bobrownickiego Pola: Kamilę Sztuczkę (kategoria warzywnictwo), Dawida Bojarskiego (produkcja zwierzęca) i Dariusza Domagalskiego (pszczelarstwo). W kategorii produkcja roślinna laury zdobył Mirosław Parzniewski ze Starego Bógpomoża.

Na wysokości zadania stanęły współpracujące ze sobą jednostki OSP z naszego terenu. Druhowie z Bobrownik zadbali o bezpieczny przemarsz korowodu dożynkowego ulicami Bobrownik i porządek w obsłudze parkingów. Strażakom z OSP Rachcin przypadło gospodarowanie miejscami parkingowymi w kluczowym momencie występu zespołu "Kordian" znanego z ogólnopolskich przebojów disco polo i folk.

Zwieńczeniem dożynek była zabawa taneczna i efektowny pokaz sztucznych ogni.

Film z wydarzenia dostępny TUTAJ

Galeria Zdjęć

COPYRIGHT 2001-2015   Strona Gminy Bobrowniki nad Wisłą