^Powrót na górę strony

Gmina Bobrowniki

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Przejeżdżając przez las zachować trzeba szczególną ostrożność. Na jezdnie mogą wybiec dzikie zwierzęta. O wypadek nie trudno, a uzyskanie zwrotu kosztów nie będzie łatwe. Gdy widzisz znak ostrzegający przed dziką zwierzyną, przede wszystkim zwolnij, obserwuj uważnie pobocze i bądź w razie potrzeby gotowy do awaryjnego hamowania.

Uwaga dzikie zwierzę!

Znak „dzikie zwierzęta" stosuje się do oznaczenia miejsc (odcinków dróg), na których zwierzęta dziko żyjące często przekraczają drogę. Miejsca takie ustalane są na podstawie informacji o szlakach wędrówek zwierząt uzyskanych właśnie od leśników.

Zwolnić i zachować szczególną uwagę należy także w miejscach zalesionych, gdzie znaków nie ma. Wszak zwierzęta nie zbaczają w swych wędrówkach na zasady ruchu drogowego!

W przypadku, gdy zwierzę wybiegnie nam na jezdnię wyhamujmy i spróbujmy ominąć przeszkodę. Jeśli nie ma na to czasu trąbiąc postarajmy się przepłoszyć zwierzę. Nie włączajmy w takiej sytuacji długich świateł, bowiem wiele zwierząt traci orientację lub staje w bezruchu, jak sarny i jelenie.

Największą aktywność zwierzęta przejawiają o zmierzchu i o świcie, często migrują stadami, dlatego spotykając dzika lub sarnę warto mieć na uwadze, że za nimi może iść całe stado.

Kto zapłaci?

Kierowca samochodu, który potrącił zwierzę, powinien ustalić jego właściciela. Jeśli jest to zwierzę domowe, którego właścicielem jest rolnik, istnieje możliwość uzyskania odszkodowania z ubezpieczenia OC gospodarstwa rolnego.

Jeśli jest to dzikie zwierzę, żyjące w stanie wolnym, to stanowi własność skarbu państwa, który zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego nie odpowiada za takie szkody. Na odszkodowanie możemy liczyć tylko w przypadku gdy mamy odpowiednią polisę AC lub gdy szkoda powstała w związku z polowaniem. Wtedy odpowiedzialność za szkodę ponosi zarządca obwodu łowieckiego, od którego możemy domagać się odszkodowania w oparciu o ustawę prawo łowieckie (art. 46).

Noga z gazu, zwierzętom lżej!

W końcu to my wkraczamy w tereny zamieszkałe przez zwierzęta, nie na odwrót. One były  tam pierwsze! Dostosujmy swoją jazdę, aby sobie i innym stworzeniom krzywdy nie zrobić.

Materiał udostępniony przez Lasy Państwowe

COPYRIGHT 2001-2015   Strona Gminy Bobrowniki nad Wisłą