^Powrót na górę strony

Gmina Bobrowniki

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

We wczorajszym dniu Narodowego Święta Niepodległości upamiętniającego jesień 1918 r. będącą czasem przywrócenia Państwa Polskiego wspominaliśmy Polaków poległych za Państwo Polskie. Wśród nich są również mieszkańcy Gminy Bobrowniki, w tym osoby zwalczające hitlerowskich dywersantów podczas Wojny Obronnej 1939 r. Niemcy zgotowali im krwawą zemstę dokonując egzekucji w Radomicach oraz grzebiąc ofiary w lesie karnkowskim. Dziś polegli spoczywają w zbiorowej mogile na Placu Wolności w Bobrownikach, który od lat stanowi centrum Gminnych Obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Gminie Bobrowniki.

Uroczystość rozpoczęła koncelebrowana msza św. pod przewodnictwem ks. dra hab. Zdzisława Pawłowskiego sprawowana w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym p.w. św. Anny w Bobrownikach. Po jej zakończeniu orkiestra zagrała hymn Boże coś Polskę.

Po mszy św. korowód na czele z pocztami sztandarowymi przeszedł pod zbiorową mogiłę Polaków ofiar krwawej hitlerowskiej zemsty za obronę Państwa Polskiego podczas napaści 1939. Tu orkiestra OSP Bobrowniki odegrała Hymn Polski. W krótkiej mowie Wójt Gminy Bobrowniki Jarosław Jacek Poliwko  podziękował wszystkim za przybycie i oddanie hołdu Polakom poległym za wolność Ojczyzny.

Następnie Aneta Jędrzejewska (członek Zarządu Województwa Kujawsko - Pomorskiego), Rafał Wiśniewski (Przewodniczący Rady Powiatu w Lipnie) oraz ponad 20 przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego i społecznego działających w Bobrownikach i okolicy złożyli wiązanki kwiatów. Głos zabrała również Aneta Jędrzejewska (członek Zarządu Województwa Kujawsko - Pomorskiego) dziękując za zaproszenie na uroczystość. W uroczystościach gminnych uczestniczyły poczty sztandarowe Koła Łowieckiego Szarak w Bobrownikach, Szkoły Podstawowej im. Karola Wojtyły w Bobrownikach, Gimnazjum im. Ziemi Dobrzyńskiej w Bobrownikach, Ochotniczych Straży Pożarnych z Bobrownik, Liska i Rachcina.

Po oddaniu hołdu poległym wszyscy przeszli do Remizy OSP Bobrowniki, w której odbył się występ uczniów i uczennic Szkoły Podstawowej im. Karola Wojtyły w Bobrownikach. Po występie Wójt Gminy Bobrowniki Jarosław Jacek Poliwko zaprosił wszystkich na poczęstunek, którym była pieczona gęsina w ramach przywracania staropolskiej tradycji podawania gęsiny na dzień św. Marcina.

{gallery}2015.11.11{/gallery}

COPYRIGHT 2001-2015   Strona Gminy Bobrowniki nad Wisłą