^Powrót na górę strony

Gmina Bobrowniki

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

W dniach 4-17 kwietnia 2024 roku na terenie powiatów: brodnickiego, rypińskiego, lipnowskiego, włocławskiego, golubsko-dobrzyńskiego, aleksandrowskiego, radziejowskiego oraz wybranych gmin powiatu wąbrzeskiego (gminy Książki, Dębowa Łąka, Ryńsk) i toruńskiego (gminy Obrowo, Lubicz, Czernikowo), odbędzie się akcja doustnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

 

Jak informuje Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, szczepienie będzie realizowane poprzez zrzuty z samolotów przynęt w postaci brązowo-zielonych batoników, zawierających szczepionkę. Przynęty będą rozlokowane na terenach niezabudowanych, takich jak lasy, pola, łąki i nieużytki.

Prosimy o przestrzeganie następujących zaleceń:

Nie dotykać przynęt: przynęty dotykane przez ludzi mogą być ignorowane przez lisy.

Ograniczyć wypuszczanie zwierząt domowych: nie wypuszczać psów i kotów swobodnie, szczególnie do lasów i na pola, oraz unikać polowań z psami przez 3 tygodnie po zrzucie przynęt.

Zrezygnować z wycieczek do lasu: nie organizować grupowych wycieczek do lasu, zwłaszcza z udziałem dzieci i młodzieży, w trakcie i do 3 tygodni po zakończeniu zrzutów.

Zgłaszać kontakt z przynętami: w przypadku kontaktu ze szczepionką, należy zgłosić to służbom epidemiologicznym lub medycznym, a miejsca eksponowane przemyć wodą z mydłem.

Informować o kontaktach zwierząt z przynętami: zgłaszać służbom weterynaryjnym wszelkie przypadki kontaktu zwierząt domowych i gospodarskich z przynętami.

Pouczyć dzieci: prosimy o pouczenie dzieci o powyższych zasadach bezpieczeństw

COPYRIGHT 2001-2015   Strona Gminy Bobrowniki nad Wisłą