Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy związku z uchyleniem przepisów o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, przypomina producentom rolnym, że z dniem 4 maja br. został przywrócony obowiązek posiadania ważnych zaświadczeń o ukończeniu szkoleń w zakresie stosowania środków ochrony roślin oraz obowiązek badania sprzętu do stosowania środków ochrony roślin.
Stosowanie środków ochrony roślin związane jest z możliwością wystąpienia zagrożeń dla ludzi, zwierząt i środowiska. Nieprawidłowo zastosowane środki ochrony roślin mogą prowadzić do szeregu nieprawidłowości m.in. skażenia płodów rolnych, braku oczekiwanego efektu lub nawet zniszczenia chronionych upraw. W związku z powyższym osoby stosujące środki ochrony roślin zobowiązane są do zadbania o sprawność techniczną sprzętu wykorzystywanego do zabiegów ochrony roślin. Zapewnienie prawidłowej i precyzyjnej aplikacji środków ochrony roślin, wymaga zastosowania sprawnego technicznie i skalibrowanego sprzętu. Sprawność techniczna sprzętu weryfikowana jest podczas przeprowadzanych okresowo badań technicznych. Pierwsze badanie nowego sprzętu należy przeprowadzić nie później niż po upływie 5 lat od dnia jego nabycia, a kolejne badania - w przypadku opryskiwaczy polowych i sadowniczych, powinny być wykonane nie później niż co 3 lata. Kalibracji sprzętu dokonuje samodzielnie jego użytkownik.
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa zauważa, że coraz częściej po chemiczną ochronę roślin w ogrodach przydomowych czy ogródkach działkowych sięgają tzw. nieprofesjonalni użytkownicy środków ochrony roślin, którzy nie wymagają uzyskania przewidzianych prawem kwalifikacji do stosowania środków ochrony roślin. Zachęcamy jednak i takich użytkowników do udziału w szkoleniach organizowanych dla rolników w zakresie stosowania środków ochrony roślin. Świadomość zagrożeń i właściwa wiedza w zakresie ochrony roślin sprawia, że mamy do dyspozycji cały pakiet możliwości walki ze szkodnikami i chorobami roślin, z ochroną chemiczną włącznie. Inspekcja przypomina także, że wszystkie osoby stosujące środki ochrony roślin w produkcji towarowej są zobligowane prawem do regularnego zdobywania wiedzy m.in. poprzez udział w szkoleniach w zakresie środków ochrony roślin. Uczestnicy szkoleń, poza aktualną wiedzą i wymianą poglądów, uzyskują również wymagane zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w zakresie stosowania środków ochrony roślin, które ważne jest przez 5 lat.
Uzupełnienia kwalifikacji oraz przeprowadzenia badania sprzętu należy dokonać w jednostkach do tego uprawnionych. Informacje nt. przedsiębiorców i podmiotów prowadzących działalność w zakresie prowadzenia szkoleń oraz potwierdzania sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin można uzyskać w najbliższym Oddziale Inspekcji lub na stronie internetowej wojewódzkich inspektoratów ochrony roślin i nasiennictwa pod adresem http://piorin.gov.pl/srodki-ochrony-roslin/rejestry/.
Należy zaznaczyć, że wojewódzkie inspektoraty w ramach posiadanych kompetencji realizują kontrole w zakresie spełnienia przez producentów rolnych wymagań, dotyczących posiadania aktualnego świadectwa ukończenia szkolenia, aktualnych badań sprawności technicznej opryskiwaczy oraz prowadzenia ewidencji wykonywanych zabiegów ochrony roślin. Brak tych dokumentów podlega karze grzywny.