^Powrót na górę strony

Gmina Bobrowniki

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu – warsztaty on-line ...

22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi z tej okazji w tym roku Ministerstwo Klimatu przygotowało dla młodzieży warsztaty on-line, więcej informacji na stronie: https://www.gov.pl/web/klimat/dzien-ziemi-w-ministerstwie-klimatu

 

Pamiętamy też o naszych milusińskich, którzy tęsknią pewnie za szkołą, przedszkolem i  rówieśnikami. Aby wykorzystać ten czas spędzony w domu z korzyścią dla środowiska proponujemy, żebyście dowiedzieli się czegoś o segregacji odpadów lub poszerzyli swoją wiedzę w tej kwestii. Dawne Ministerstwo Środowiska (Obecnie Ministerstwo Klimatu) przygotowało stronę https://naszesmieci.mos.gov.pl/,  gdzie możecie poznać piątkę bohaterów: Papa Papier, Wyszkłolonego, El Bio, Plasike Metalike oraz Zmieszka, którzy podpowiedzą co i jak segregować. Na stronie dostępne są także infografiki, filmiki, kolorowanki. Zachęcamy do nauki przez zabawę.

Nasze śmieci

Tym trochę starszym (i nie tylko) podpowiemy kilka sposobów na to, jak nie tylko 22 kwietnia, ale całym rokiem dbać
o środowisko:

 1. 1.  Segreguj śmieci.

Mamy coraz większe problemy z ilością produkowanych przez nas odpadów. Segregacja jest środkiem do wykorzystania ponownie zebranych odpadów, np. przez recykling i zmniejszenie ilości odpadów składowanych na wysypiskach śmieci. Jeśli jest problem z przyporządkowaniem odpadu do odpowiedniego kosza polecamy wyszukiwarkę: http://gdziesmieci.pl/index.php/informacje-ogolne/239-segregacja-wg-ministerstwa.

 1.  Idź na zakupy z własną torbą i pojemnikiem. Czy wiesz, że Polacy wykorzystują dziennie ponad 10 milionów plastikowych reklamówek? Każda z nich rozkłada się ponad 400 lat, a średnio korzystamy z niej około kilku minut. Zamiast pakować owoce i warzywa do osobnych foliówek, noś przy sobie wielorazowe woreczki (możesz uszyć je np. z firanki). W wielu sklepach możesz bez problemu zapakować wędlinę czy sery do swoich pudełek, a produkty sypkie kupić na wagę.
 2.  Nie marnuj i nie wyrzucaj jedzenia.  Na zakupy idź z gotową listą i zaplanuj posiłki na cały tydzień. Naucz się gotować z resztek. 
 3.  Kupuj produkty od lokalnych dostawców i jedz sezonowo. Możesz też założyć własny ogródek, kompostownik – zaoszczędzisz pieniądze na kupnie owoców i warzyw, dostaniesz ulgę w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi, a także zmniejszysz ilość wyrzucanych odpadów. 
 4.  Pij wodę z kranu. Plastikowe butelki zamień na wielorazowe. Pamiętaj, że w cenie półlitrowej butelki masz jakieś 360 litrów kranówki!
 5.  Kupuj świadomie. Przemysł odzieżowy to największy truciciel naszej planety, dlatego warto przyjrzeć się zawartości swojej szafy i dobrze zastanowić przed zakupem kolejnego taniego T-shirta z sieciówki. Zamiast nowych ubrań, korzystaj z tego, co już zostało wyprodukowane. Second-handy, serwisy i sklepy vintage to miejsca, w których znajdziesz prawdziwe perełki.
 6.  Naprawiaj zamiast wyrzucać. Staraj się używać, to co już masz, a jeśli coś wymaga naprawy, skorzystaj z pomocy fachowców. 
 7.  Zastąp chemiczne środki własnoręcznie przygotowanymi produktami.  Wystarczy ocet, soda oczyszczona i cytryna.
 8.  Szukaj wielorazowych zamienników.  Podpaski czy tampony możesz zamienić na kubeczek menstruacyjny, płatki kosmetyczne na rękawicę do demakijażu, folię spożywczą na woskowijki, plastikowe szczoteczki do zębów na te wykonane z bambusa. Nie kupuj kawy w jednorazowym kubku, miej przy sobie własny (wiele kawiarni daje rabat za kawę do własnego kubka). Nie korzystaj z jednorazowych sztućców i słomek, kupuj papier toaletowy z recyklingu, zrezygnuj z papierowych ręczników.
 9.  Oszczędzaj energię. Wyłączaj światło kiedy wychodzisz z pomieszczenia. Wymnij wtyczkę z kontaktu jeśli nie korzystasz ze sprzętu.
 10.   Dzień bez samochodu.Kiedy możesz korzystaj z roweru, komunikacji autobusowej albo idź pieszo. 
 11.   Oszczędzaj wodę. Bierz prysznic zamiast kąpieli, zakręcaj kran gdy myjesz żeby.
 12.  Oszczędzaj papier. Staraj się w miarę możliwości drukować dwustronnie lub np.  niepotrzebne już kartek zadrukowane z jednej strony wykorzystać jako karteczki do zrobienia listy na zakupy (patrz pkt 3).
 13.   Na spacer do lasu, parku zabierz ze sobą worek na śmieci.  Nie tylko zadbasz o własne zdrowie, ale także i Planety.

COPYRIGHT 2001-2015   Strona Gminy Bobrowniki nad Wisłą