^Powrót na górę strony

Gmina Bobrowniki

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

7 października 2017 r. minęła 100. rocznica konsekracji kościoła p.w. św. Jakuba Apostoła w Chełmicy Dużej, który jest parafialną świątynią dla mieszkańców sołectwa Rachcin w Gminie Bobrowniki. Centralnym punktem obchodów 100-lecia kościoła w Chełmicy była pontyfikalna msza św. sprawowana w niedzielę 8 bm. Delegacja władz samorządowych naszej Gminy na czele z Wójtem Jarosławem Jackiem Poliwko i Przewodniczącym Rady Gminy Bobrowniki Tadeuszem Gradkiewiczem złożyła w ofierze stułę, a żona Sołtysa Rachcina Pani Maria Krzemieniecka - własnoręcznie wyhaftowany obraz przedstawiający chełmicką świątynię. Młodzież strażacka z Rachcina poddała renowacji figurę Chrystusa z 1934 r., a na uroczystość wystawiono poczet sztandarowy OSP Rachcin.

Z inicjatywy Proboszcza Parafii w Chełmicy ks. kan. Henryka Wysockiego ważny Jubileusz stał się okazją do zinwentaryzowania punktów katechetycznych funkcjonujących na terenie parafii w okresie PRL oraz złożenie podziękowań rodzinom, które odważyły się udostępniać swoje domy lub obiekty na katechezę. Wśród tych rodzin byli Krazińscy, Politowscy, Celmer, Zielińscy, Wilmańscy i Tuszyńscy z sołectwa Rachcin, a także druhowie OSP Rachcin, której dawna remiza również służyła celom katechezy wyrugowanej ze szkół. Podziękowania wręczono w przeddzień głównych uroczystości.

Rachcin jest w parafii Chełmica od 1818 r. (wcześniej, od XIV w. należał do parafii Szpetal).

 

 Więcej zdjęć oraz informacji na stronach na portalu Kujawy oraz stronie Parafii p.w. św. Jakuba Apostoła w Chełmicy Dużej.

COPYRIGHT 2001-2015   Strona Gminy Bobrowniki nad Wisłą